Geocaching na Křivoklátsku

 

 

 

Pustověty - ideální výchozí bod 

 

V poslední době se v Pustovětech objevují turisté s GPSkami v rukou a u pomníku parkují svá auta ozdobená nálepkou ještěrky. Vězte, že to nejsou obyčejní turisté, jsou to geoturisté – kačeři, jak si říkají ti (říkáme my), kteří (jsme) propadli kouzlu hry zvané geocaching.

 

 

 

Podstata Geocachingu

 

Zde je asi na místě, abych alespoň krátce naznačil, o co při geocachingu jde nebo, lépe řečeno, co je podstatou hry. Na nějakém pěkném místě člověk ukryje schránku se zápisníkem, tužkou a drobnými předměty na výměnu, místo zaměří a na internetové stránky http://www.geocaching.com/ umístí pokud možno zajímavé informace o okolí schránky (té se říká keška), nápovědu k jejímu nalezení, ale hlavně zeměpisné souřadnice takto ukrytého „pokladu“, který pak ostatní hráči pomocí navigace hledají. Někdy souřadnice důmyslně zašifruje, někdy zadá jen výchozí bod, na němž si hledači zjistí určité hodnoty, jejichž dosazením zjistí, kudy pokračuje cesta za pokladem. Když je pak krabička nalezena, úspěšný kačer se zapíše do vloženého sešítku, může vyměnit nějaké drobné předměty za předměty v odpovídající hodnotě, které vzal s sebou, vše pečlivě zamaskuje a ponechá schránku na místě pro další lovce. Po návratu domů pak ještě zapíše své nálezy na stránky geocachingu, občas napíše něco, co při hledání prožil, pokud se mu hledání nebo místo, na které byl přiveden, líbilo, poděkuje autorovi a může si vybírat další cíle svých výprav. Takto ukrytých pokladů je po celém světě nepočítaně a stále přibývají nové. A stejně tak přibývají noví nadšenci této hry.

 

30102010658

 

Následující tipy mohou posloužit k lepšímu naplánování výletu, co v okolí Pustovět určitě neminout a jakou zvolit trasu či dopravní prostředek.

 

 

 

Z Pustovět směrem na Rozvědčík k Berounce

 

Proč tedy právě Pustověty? To je jednoduché: Jsou krásné, snadno dostupné vlakem i autem a „geopřívětivé“. Nemáme zde sice kešku přímo u hřiště, jako je tomu například v Řevničově nebo ve Třtici, neznamená to ale, že byste náš krásný areál neviděli.

 

Pokud se rozhodnete pro naši GC1NNF0PustoCache aneb Nejisté putování k jistému konci, můžete si tu uprostřed své pouti odpočinout, občerstvit se a dětem dopřát čas na malém, leč pěkném dětském hřišti. Nebudu tu popisovat cestu ani jednotlivá zastavení, nic ale nepokazím, když vám doporučím dostatek času na skutečně pohodovou vycházku, pohodlnou obuv a dobrou náladu. Všechna zastavení jsou na klidných místech, kde není problém posedět a nerušeně si zjistit souřadnice další zastávky. Jsem přesvědčen o tom, že si celý odlov slušně užijete i sami, ale ve dvou či více lidech to může být větší zábava.

 

30102010653

 

Pustověty mohou být svojí polohou uprostřed cyklostezky Rakovník – Křivoklát ideálním výchozím místem i pro putování po nádherném okolí. Hluboké křivoklátské lesy se rozkládají kolem na všechny světové strany a téměř ve všech směrech jsou dostupné také kešky. Jediným směrem, v němž bychom na geocachingových mapách našli pouze noticku Hic sunt leones je tak jihozápad, kde většina území nazývaného Balkán je naprosto keškoprázdná.

 

Z mého pohledu je asi krajinově nejhezčí a nejzajímavější případný výlet směrem jihovýchodním, tedy k Berounce. Ať na kole nebo pěšky, užijete si osvěžující výpravu stinnými údolími několika vodních toků, za trochu námahy vás odmění nádherné výhledy ze skal nad řekou, osvěžit se můžete koupáním a v sezóně se budete moci občerstvit v Otou Pavlem proslavené hospodě U Rozvědčíka.

 

Z Pustovět se vydejte podle pravostranného přítoku Rakovnického potoka a potůček sledujte lesem (po červené turistické značce) až na rozcestí Pod Čepinou. Zde můžete pokračovat dál po červené značce přes Malou Bukovou k Rozvědčíku, pro cyklisty bych ale doporučil si trochu zajet, místo odbočení vlevo odbočit z červené doprava, pak se dát dvakrát vlevo, kde dorazíte ke kapličce U Caparta. Tady přejedete silnici a dlouhým sjezdem se dostanete až do údolí Skřivaňského potoka, který ústí do Berounky právě nedaleko hospody U Rozvědčíka. Cesta po proudu tento nepříliš vodnatý potok překonává několika brody.

 

Přímo u hospody si pak můžete odlovit tamní schránku, co by ale byla rozhodně chyba vynechat, to je legenda geocachingu - keška METRO. Nechal bych si ji ovšem až po lehce náročné, ale krásné zacházce (či zajížďce) na místo s nádherným výhledem, pro keš O Čertově skále, nebo po výstupu ke kešce Kněžská skála.

 

Když už se budete pohybovat v místech, která tolik učarovala Otu Pavlovi, můžete navštívit jeho pamětní místnost v domečku u branovského přívozu. U řeky je zde také schránka. A dá se odsud dojít také k další moc hezké výhledovce - ke keši Prachoviště, což je ale záležitostí vcelku namáhavou a přímý směr bych volil spíše bez kola. V sezóně se pak můžete nechat převézt zpátky na levý břeh Berounky, kudy je to až na Křivoklát a zpátky do Pustovět téměř po rovině. Hezké je to ovšem i po břehu pravém, kde je sice nutné vyjet na Branov, pak už se ale jen sjíždí až do Roztok. Nedlouhá zajížďka po sjezdu do údolí Klucné vás pak může odměnit osvěžením v ledové vodě či odlovem kešky Tři prameny. Pěší pak mohou pro cestu z Branova do Roztok volit příjemnou stezku ve svahu nad řekou.

 

 

 

Kešky u Křivoklátu 

 

Po občerstvení v Roztokách nebo na Křivoklátě je škoda neodlovit si některou z křivoklátských keší. Ať již vyhlídkovou kešku Paraplíčko (po podjezdu viaduktu za křivoklátskou školou se přejede lávka přes Rakovnický potok a jde se vzhůru), kešky věnované hradu (Křivoklát castle nebo TB hotel SH Křivoklát, případně Podhradí), nebo moji multinku Rekračně naučný areál Křivoklát, která potěší hlavně (ale nejen) děti, neboť se nachází na moc hezkém dětském hřišti. No a jet po této trase a nevyluštit si mysterku „V“ ve jménech vládců, jejímž jsem autorem, by byla, samozřejmě, také škoda. Cestou po cyklostezce do Pustovět se pak dají odlovit další dvě kešky v Městečku.

 

 

 

Z Pustovět na lovení kešek do Lán

 

Dalším směrem, kam se můžete vypravit, jsou Lány. Se svým zámkem, oborou, muzeem sportovních vozů a spoustou pěkných a kvalitních kulhalových kešek (některé z těch uvedených výše jsou také od stejného autora) mohou být cílem pro pěkný cyklovýlet a pro bohatý geocaching.

 

30102010657

 

Z Pustovět je dobré jet po cyklostezce proti proudu Rakovnického potoka (mimochodem – je to jeden z nejdelších českých potoků) až k železniční zastávce Lašovice, k níž přejedete lávku, podjedete koleje a dáte se cestou vlevo vzhůru. Projedete kolem hájovny Marvány a po chvíli dorazíte na silnici Rakovník – Křivoklát. Zde se dejte směrem na Nový Dům a od něho dále na Lány.

 

Hned v blízkosti Nového Domu je možné odlovit dvě kulhalovy kešky – Nikolov a Svatojánská – a po pěkných lesních cestách dojet až k památníčku na válečné události vedoucí k atentátu na Heidricha, kde je keška s názvem Výsadek paraskupin.

 

Po silnici se pak kousek vrátíte a podél obory sjedete do tzv. Myší díry, kde jsou pozůstatky obory původní a jí věnovaná keška Brána do obory. Odsud je to k Lánům trochu do kopce, ale nic hrozného.

 

Z keší přímo v Lánech nebudu jmenovat žádnou konkrétní, neboť bych zaručeně na nějakou pěknou zapomněl, ale je jich tu skutečně hodně na poměrně malém prostoru.

 

Na zpáteční cestě pak můžete putovat po tělese bývalé koněspřežky, jíž jsou zde věnovány hned dvě krabičky – Koněspřežka - Lány a Koněspřežka – údolí Klíčavy. Odsud pak přes Amálii projet za Novým Domem a vydat se pro zapeklitou mysterku Houbařovo mystérium, která celý den pěkně uzavře. Do Pustovět už je to odsud víceméně z kopce.

 

 

 

Z Pustovět směrem na Rakovník

 

A poslední typ, kterým bych tu uvedl, je rovinatý úsek cyklostezky proti proudu Rakovnického potoka přímo do královského města Rakovníka a okolí. V samotném městě bych se ale zastavil až při zpáteční cestě. Z trasy bych totiž nejdřív odbočil vpravo ještě před Rakovníkem (u Tyršova koupaliště) a jel bych keškařit do lesnaté oblasti vrchu Louštín.

 

Cestou by byla škoda vynechat Železniční muzeum v Lužné s mysterkou ParoCache, kde si člověk odpočine před samotným výšlapem ke keši se stejným názvem jako samotný vrchol, tedy Louštín. Když už je člověk tady, neměl by vynechat pěkný Babinského poklad.

 

Osvěžení při návratu k Rakovníku mu pak mohou poskytnout dvě studánky s ukrytými poklady – Merklovka (nedaleko ní je také jedna keška ze série Křivoklátsko) a Studánka u Bartoňského rybníka. Odsud už je to do Rakovníka, co by kamenem dohodil.

Přímo ve městě je ukrytých krabiček hned několik. Za všechny mohu uvést multinku Husovo náměstí, která vás s druhým nejdelším náměstím v republice seznámí skutečně důkladně. Po nějaké té zmrzlině nebo jiném občerstvení pak můžete v klidu a pohodě dojet zpátky k nám - do Pustovět.

 

A kdy k nám dorazit? Kdykoli – krásně je tu pořád. Ale polovina dubna, kdy stráně nad vesnicí ozdobí rozkvetlé trnky, nebo na podzim, kdy se lesy kolem topí v přepestrých barvách, to jsou období, kdy je zde nejkrásněji.

 

 

 

© St@nda

 

 

PŘÍŠTÍ ZÁPAS

 

So 20.8. 2022 v 17:00 hod

mistrovské utkání

 

Sp. Lužná logo_sokol_50 Pustověty

NAROZENINY SLAVÍ

Kučera Ondra

Elznic Tomáš

Šnobl Dušan


JSME NA FACEBOOKU

- výsledky hned po zápase

- aktuální ohlasy, názory

- zprávy z klubu

- komentáře a fotografie

 

to vše najdete na našem facebooku.

 

Staňte se našimi fanoušky!

Rodinná firma PATERA byla založena v roce 1993. Již od svého počátku se zabýváme prodejem a servisem zahradní, lesní a malé komunální techniky.
Pustověty
Kovovýroba Šperl, vrata, brány, rolety, žaluzie LOMAX
ROSTLINNÉ komodity, PESTICIDY, OSIVA, HNOJIVA, PRODEJNY hospodářských potřeb
CENTRUM MÍCHÁNÍ BAREV, ZATEPLOVACÍ SYSTÉMY, PŮJČOVNA NÁŘADÍ
Firma Froněk, spol. s r.o. je soukromá česká stavební společnost střední velikosti, která se zabývá výstavbou pozemních komunikací, těžbou kamene, jeho zpracováním na drcené kamenivo a výrobou směsí kameniva obalených asfaltem (asfaltové směsi). Na českém trhu působí již od roku 1993 a to převážně v regionech středních, západních a severních Čech.
Herold Řeznické Potřeby